DİWALİ FESTİVALİ

Diwali Festivali… Hindistan’nın en büyük en ışıklı ve en keyifli festivali. Festival süresince girdiğiniz her
evde her sokakta ışık ve sevgiyle çevrelendiğinizi hissedersiniz. Evler dükkanlar sokaklar ışıklarla
süslenir. Bu güne kadar görmediğiniz ve görmeye doyamayacağınız bir ışık çümbüşü içerisinde, kendinizi gülümseyerek sokaklarda kilometrelerce yürürken bulursunuz. 🙂
Bu yazıda, Hindistan’daki Diwali Festivali‘nin ışıklı dünyasını beraber keşfedeceğiz!

DİWALİ FESTİVALİ NEDİR?

Diwali festivali, kötü karşısında iyinin, cehalet karşısında bilginin ve karanlık karşısında ışığın, zaferini temsil eder. Her yakılan kandil, iyiliğin kötülüğe üstünlüğünün bir kanıtıdır. Festivalin güzel yanlarından biri tüm Hindistan’nın her yerinde eş zamanlı olarak kutlanır. Sadece Hindular değil Jainistler, Sihler Budistler’de bu bayramı kutlar. Hatta müsümanlar inanmasa bile evlerini ışıklarla süsleyerek bu bayrama eşlik ederler. Herkes zenginlik ve iyi şans tanrısı olan Lakşimi’ye dua eder ondan evlerine bolluk ve bereket getirmesini diler.
Festival beş gün sürer. Her günün ayrı bir ismi ve ayrı bir geleneği vardır. Özellikle 2 Ve 3 Akşama ayrı bir önem verilir. 2. güne küçük Diwali derler ve 3 Gece Festivalin çoşkusunun doruğa ulaştığı akşamdır.

DİWALİ FESTİVALİ'NİN HİKAYESİ

Diwali Festivali’nin kökeni Hindistan’nın dünyaca bilinen iki büyük destanından biri olan Ramayana
Destanına dayanır.
Binlerce yıl önce Ayodya’da (Hindular için kutsal şehirlerden biridir, bir çok hikayede geçer ismini unutmayın diğer yazılarımda da karşılaşacaksınız!) Dashrath adında bilge ve güçlü bir kral varmış. Dashrath’ın dört oğlu (Bharata Lakşamana Satru-Ghna ve Rama) ve üç eşi varmış. Günlerden bir gün Rama, ormanda Sita’yı görür ve ona aşık olur. Fakat Sita’nın babası kızı hemen Rama’ya vermez!
Kızı ile evlenecek kişinin sarayında bulunan ve şimdiye kadar kimsenin bükemediği yayı bükebilecek kadar güçlü biri ile evlenebileceğini söyler. Rama kabul eder ve tüm kardeşleri ile Sita’nın şehrine gider. Rama, yapılan törende yayı sadece bükmekle kalmaz yayı paramparça eder!
Sita ile birlikte Ayodya’ya döndüklerinde Dashrath artık çok yaşlandığını Rama’nın kral olarak başa geçmesini ister. Bunu tüm kardeşleri ve çevresi mutlulukla karşılar. Yalnızca Kaikeyi yani Bharata’nın annesi buna karşı çıkar. Akşam olunca kral ile konuşur. Yıllar önce ona verdiği sözü tutmasını ister.
Kaikeyi bir savaşta Dashrath’ın hayatını kurtardığı için Dashrath ona 2 dilek hakkı verie. O da şimdi 2 dilek hakkını kullanmak ister. Birincisi kendi oğlu Bharata’nın kral olması,  ikincisi ise Rama’nın 14 yıllığına ormana sürgün edilmesi olur.
Kral istemese de bu isteği verdiği sözden ötürü geri çeviremez. Bharata tahta geçer ama kardeşine saygıdan asla kraliyet tahtına oturmaz oraya bir çift ayakkabisini koyar ve Rama’nın dönüşünü bekler. Rama ise Sita ve ona sadık kardeşi Lakşiman ile birlikte ormanda bir yaşam sürmeye başlar. Yıllarca keşiş hayatı yaşarlar. Bir gün Surpa-Nakha adlı bir iblis Rama’yı görür ve aşık olur onunla evlenmesini söyler fakat Rama onu ret eder. Sonrasında Lakşiman’a yaklaşır ona aynı teklifte bulunur oda iblisi ret eder. Çok sinirlenen iblis gerçek formuna dönüşür ve onlara saldırır. Lakşiman iblisin kulaklarını ve burnunu keser.
Sonrasında iblis, abisi Lanka kralı olan Ravan’a gider ondan yardım ister. Ravan da öç almak için sihir güçlerini kullanarak Sita’yı kaçırır. Lanka adasında onu hapseder. Rama ve Lakşiman Ravan’a saldırıp Sita’yı geri getirmek için yola çıktıklarında maymunlar kralı olan Hanuman onların durumunu görür ve yardım etmeye karar verir. Hanuman insan üstü güçlere sahip olan ilahi bir varlıktır. Hanuman uçarak Sita’nın yerini bulur ve ona yardım etmeye geleceklerini söyler. Rama, Lakşiman ve Hanuman maymunlar’dan oluşan büyük bir ordu ile Lanka’ya doğru yürür. Hindistan ana karasından Lanka adasına geçmek için  maymunlar bir yol inşa ederler (Bugün hala bu yolun kalıntılarını görebilirsiniz).
Ravan’ın iblisleri ve Rama’nın ordusu arasında büyük bir savaş başlar. En nihayetinde Ravan’ın tüm ordusu yok edilir. Fakat Ravan öldürülememiştir. Tek bir zayıf noktası vardı o da Göbek deliğidir. Rama bunu öğrenir ve onu okuyla öldürür. Sonrasında serbest kalan Sita ile birlikte Ayodya’ya dönerler döndüklerinde halk onları çok büyük bir mutlulukla kandillerler ve ışıklarla karşılarlar. O günden beri Diwali festivali iyilğin kötülük üzerine zaferini kutlandığı bir bayram olarak kutlanır.

KEŞFET101 - DİWALİ BAYRAMI'NDA HİNDİSTAN TURU

15 KİŞİLİK GRUP | 4 YILDIZLI OTELLER | SINGLE FARKI YOK | VADE FARKSIZ TAKSTİLENDİRME |

6 Kasım – 17 Kasım 2020 – 1490 $

Diwali Bayramı’nda Hindistan’ı Keşfet. Işıl ışıl Işık Bayramı’nda hayallerini gerçekleştir. 15 kişilik ekipte hemen yerini ayırt.

DİWALİ FESTİVALİ NE ZAMAN KUTLANIR?

Diwali festivali Hindu takvimine göre Ashwin ayının bittiği ve Kartika ayının başladığı gece kutlanır ve festivalin çoşku ile kutlandığı 3 Gün ayın en karanlık gecesidir. Yani bizim anlayacağımız şekilde söylemek gerekirse. Hindular ay ve güneş takviminin karışımı bir takvim kullandıkları için Diwali Festivali’nin tarihi her sene Ekim ayının ortası ile Kasım ayının ortası arasında değişmektedir.

  • 2020 Yılında 12-16 Kasım (14 Kasım Büyük Diwali)
  • 2021 Yılında 2-6 Kasım (4 Kasım Büyük Diwali)
  • 2022 yılında22-26 Ekm (24 Ekim Büyük Diwali)

DİWALİ FESTİVALİ NASIL KUTLANIR?

Festival beş gün sürer. Festival boyunca hatta daha öncesinde bile tüm sokaklarda ışıl ışıl dekorasyonları görebilirsiniz. Sokakların böylesine süslü olmasına rağmen asıl kutlama evlerde aile arasında yapılır. Yani Diwali festivalini gerçekten yaşamak istiyorsanız bir Hindu’nun evinde kutlamalısınız.

Festivalin birinci günü “Dhanteras” temizlik günüdür. Herkes evlerini iş yerlerini temizler ve daha öncesinde aldıkları diyaları ve tabii ışıl ışıl ampulleri (Diya küçük kandilere denmektedir) evin dış bölümlerine yerleştirir.

İkinci gün Chaturdashi yada Chhoti Divali denir yani küçük Divali’dir. Bu gün artık büyük güne hazırlık dahada hızlanmıştır. Tüm Hindistan’da çılgın bir alışveriş devam eder ayrıca bir çok dükkan ve marka bu döneme yönelik büyük indirimler yaparlar. İkinci günde tatlılar alınır sonraki büyük gün için hazırlıklar dekorasyonlar tamamlanır. Rasgulla denilen tebeşir tozlarıyla yada boyalarla Diwali’ye özgü dekorasyonlar yapılır.

Tüm hazırlıkların yapıldığı ayın en karanlık gecesi Diwali Festivali’nin üçüncü gecesi yani Lakshmi Pujan gelmiştir. Gün boyu alışveriş devam eder ellerinde kocaman şeker kamışı çubukları, hindistan cevizleri taşıyan insanlar görürsünüz. Akşam Lakşimi’ye yapılacak duada kullanılmak üzere evlerine taşırlar. Bugün tüm dekorasyonların ve hazırlıkların bittiği akşamdır. Hava karardıktan sonra tüm aile üyeleri evde toplanır. Sabahtan alınan tüm adaklar evdeki küçük tapınakta Lakşimi heykeli önünde ona sunulur. Evin en yaşlısı duaları okur ve seramoniyi yönedir. Dua’nın sonuna doğru kibrit ile sadece bir tane kandili (Diya’yı) yakar ve onun ateşi ile diğer tüm diyalar yakılır. Sonrasında evin her noktsasına diyalar yerleştirilir ve tüm ev Lakşimi’nin kutsal ışığı ile kaplanır.

Seramoniden sonra aile büyükleri ve akrabalar ziyaret edilir. Fakat bu hızlı bir ziyarettir çünkü hemen akabinde iş yerlerinde aynı duayı yapmaları ve Lakşimi’nin kutsamasını almak isterler. Aynı rituel iş yerlerindede tekrarlanır. Sonrasında insanlar dışarı çıkar ve hep birlikte ışıl ışıl sokaklarda yürür. Tabi ki saat 11:00’a doğru her yerde ama her yerde havai fişek gösterileri başlar. Yüksek bir yere çıkmanızda fayda var çünkü çok güzel bir görüntü oluyor. =)

Dördüncü yani Balipratipada ise karı koca arasındaki bağın kuvvetlendirildiği gündür. Koca eşine hediyeler alır ve güzel bir yemek hazırlanır. Ailede yeni evli çiftler varsa onlar davet edilir ve hep birlikte yemekler yenir.

Son gün, Bhai Duj, yani beşinci gün ise kardeşlere adanmıştır. Abi ve kardeş birbirlerinin bileklerine kırmızı bir ip bağlar ve yıl boyunca birbirlerine destek olacaklarını ve yanlarında olacaklarına söz verir. Yine bugün de evde yapılan duadan sonra kız kardeş erkek kardeşe elleriyle tatlı yedirir ve seramoniler sonlanır.

DİWALİ FESTİVALİ NERDE KUTLANIR

Diwali Festivali’nin en büyük çoşku ile kutlandığı yer tabiki Hindistan’dır.  Tüm Hindistan festival boyunca ışıl ışıl olur fakat Jaipur’da festival bir başka güzeldir.Kesinlikle iddia ediyoruz Hindisitan’da Jaipur’dan daha güzel süslenmiş bir şehir yok =) . Bizde tabiki festival süresince Jaipur’da bir Hintli ailenin yanıda kutluyoruz. Hindistan dışında Nepal, Sri Lanka, Mauritius, Guyana Myanmar, Singapur, Surinam ve Trinidad- Tobago’da Diwali festivali kutlanır.

IŞIKTA VE SEVGİDE BULUŞMAK ÜZERE

Renkleriyle kültürüyle her daim bizi çeken Hindistan Diwali festivali’nde tüm güzelliklerini en parlak en ışıltılı haliyle önümüze sunuyor. Hindistan’a her daim gidilir fakat şansınız varsa festival zamanlarında hatta Divali festivali zamanında gidin. Sıcak kanlı Hint halkının içtenliği ile sizlere evlerini açtığı ve ışıltılı sokakların görenleri büyülediği bu festival tüm hayatınızı etkileyecek bir güzellik olacaktır.

Hakan Çalışkan

Hakan Çalışkan

Tarihçi - Yerleşim Arkeoloğu, Keşfet101 Yönetici Ortak

1992 Doğumlu. Odtü Tarih ve Yerleşim Arkeolojisi mezunu. Üniversite yıllarında organize etmeye başladığı yurtiçi seyahatlerden kazandığı deneyimi çok iyi bildiği Hindistan'a backpacker tarzda seyahatler organize ederek pekiştirdi. Sonra bu bilgi ve deneyimler Keşfet101'in ilk adımlarını oluşturdu. Şimdi Keşfet101 yıl içinde binlerce gezgini yollara düşüren bir seyahat acentası. 🙂

Facebook'ta arkadaş ol

İnstagram'dan ekle

KEŞFET101'İN POPÜLER SEYAHATLERİ

Keşfet101, medeniyetin filizlendiği topraklara 10 – 15 kişilik gruplarla seyahatler organize eder. Doğası gereği yorucu, eğlenceli, ilim ve sanat dolu programları, aktivitelerle birleştirerek gezdirir.

Malezya - Singapur Turu

Peru - Boilvya Turu

Meksika - Küba Turu

SAYFA HARİTASI