YOLA ÇIKMADAN

Hindistan öyle hadi uçak biletini alayım hafta sonu gidip iki gün geçireyim diyerek gidebileceğiniz bir yer değil. Tam aksine cesaret gerektiren, dışarıdan bakınca sadece korkutan bir yolculuk. Düşünsenize, öyle bir yere gidiyorsunuz ki ; Ekşi Sözlük’te okuduğunuz tüm entryler koku ve pislik ile ilgili. “Hasta olursun, biliyor musun kaç tane aşı olman gerekiyor? Kokuyor?! Salgın hastalıklar var, tüm suları pismiş. Hava hep 45 dereceymiş hem neden Avrupa’ya gitmiyorsun ki?” Önyargılar… Bunları görmezden gelmek bile bir enerji.

HİNDİSTAN'A VARIŞ

Hindistan’a iniş yaptıktan sonra seni karşılayan kaos öyle şok ediyor ki gerçekten bu süreci atlatmak da zaman alıyor. kendini Sözlüklerdeki, forumlardaki yorumlara hak verirken buluyorsun. Derler ya ” Hindistan’ı ya seversin yada nefret edersin.” Sonuna kadar doğru. Bambaşka bir dünya; sıcağı, gürültüsü, kokusu sizi yoruyor, yıpratıyor, sıradan bir gün yaşadım demeyi imkansız kılıyor. Birkaç gün içinde bu karmaşanın içindeki büyüyü görmeye başlıyorsun, seni Hindistan’da bağlayan da bu büyü oluyor. Sokaktaki müziği duymaya başlıyorsun, insanların sürekli gülümsediğini fark ediyorsun. Seninle ilgileniyorlar, merak ediyorlar, hoşuna gidiyor. Tütsü kokusu alıyorsun sonra. Cesaretin varsa sokak lezzetlerini denemeye başlıyorsun. Şeker kamışı suyu, pancar suyu, egzotik meyveleri, helvası… Sonra kendini oraya, o sokaklara ait hissetmeye başlıyorsun bu his, nereye gidersen git, seninle birlikte geliyor.

GEZGİN KİME DENİR ?

Backpacker seyahatler organize etme fikri de aklımıza 2014 yılında Hindistan’da geldi. Tur şirketleri insanları pamuklar içerisinde Taj Mahal’e götürüyor. Sonra klimalı otobüs camının arkasından “bakın bunlar Hintli ve biraz fakirler, yazık!” diye gösterip 5 yıldızlı otellerine geri getiriyor. Direkt söylüyorum, bu geziye katılan kişi Hindistan’a gitmemiştir, hatta kendi ülkesinden, konforlu alanından bile çıkmamıştır. Taj Mahal Harika bir yer, koruma altında turistik bir güzel bir mekan ama Hindistan Taj Mahal’den ibaret değil.
”Deneyim sokaktadır!”
Gerçekten Hindistan’ı yaşamak istiyorsan o deneyim oteliniz ile Taj Mahal arasında, yani sokaktadır. Deneyim insanların, kalabalığın, kokunun, sokak yemeklerinin, hayvanların olduğu sokaklardadır. İnek, maymun, fil, köpek, az sayıda kedi… Sokaklar dürüsttür. Kimse size Hindistan’ı, kültürü satmaya çalışmaz. Onlar yaşarlar, sen tanık olursun, istersen katılırsın seni baş tacı yaparlar. Gerçek insanlar orada yaşar ve sen oranın bir parçası olursun. 1 liralık ürünü 100 liraya satmaya çalışacaklardır, veya rikşa şoförleri 5 rupilik mesafeye 1000 rupi diyecektir bu bambaşka bir konu. 🙂

MİSYONUMUZ

2015 yılında gördüklerimizi göstermek için Hindistan’daki tüm edinimlerimizi, kaynaklarımızı ve iş ağımızı kullanarak rotalar oluşturduk. O günden bu yana, Holi Festivali zamanında, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, bayramlarda, Diwali bayramı döneminde, kısacası yılın her döneminde tüm Hindistan sevdalıları için uygun fiyatlarla backpacker seyahatler organize ediyoruz. Tarzımız hiç değişmiyor, 5 yıldızlı otellerde değil, merkezi, temiz ve güvendiğimiz hostellerde kalıyoruz. Lüks araçlarla değil şehir içinde tuktuk ile, şehir değiştirirken yataklı tren ile yolculuk yapıyoruz. Bu sayede hem fiyatı hesaplı tutuyoruz, ulaşılabilir oluyoruz, hem de rotalarımıza biraz macera katıyoruz. 🙂  Türk Lirası Hem dolara hem rupiye karşı değer kaybederken lüks ve deneyim arasında seçim yapmak gerekiyor. Biz de oyunu deneyimden yana kullananlarla yola çıkıyoruz. ”Deneyim, konfordan daha hesaplı ve değerlidir.”

Yiğit Durdaşoğlu

Yiğit Durdaşoğlu

Gezgin, Seyahat Organizatörü

1993 doğumlu, full time gezgin, mecburi girişimci. Lise yıllarımda yarı zamanlı organizasyon işlerinde çalışıyordum. Üniversiteye geçer geçmez de tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık 4 sene müşteriden müşteriye koşarken gözümün dışarda olduğunu farkettim. Vücudum yüksek tempolara alışık olduğu için gidip görmek istediğim yerlerde de işler yapma fikri aklımı çeldi ve sevgili dostum Hakan'la Keşfet101'i kurduk. Genç bir girişimci olarak hem geziyor hem de gezdiğim yerlere ekonomik turlar düzenleyerek gezginlerin hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyorum.

KEŞFET101'İN POPÜLER SEYAHATLERİ

Keşfet101, medeniyetin filizlendiği topraklara 10 – 15 kişilik gruplarla seyahatler organize eder. Doğası gereği yorucu, eğlenceli, ilim ve sanat dolu programları, aktivitelerle birleştirerek gezdirir.

Malezya - Singapur Turu

Peru - Boilvya Turu

Meksika - Küba Turu

İLETİŞİM

Aşağıdaki formu doldur, seni hemen arayalım.

1 + 9 =

İletişim Bilgilerimiz

  • Telefon: 444 4 102
  • GSM / WhatsApp: +90 ( 530 ) 030 78 50
  • e-posta: info@kesfet101.com
  • Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Keresteci Hakkı Sokak, No:21/A, Fatih / İSTANBUL

SAYFA HARİTASI