İLHAM VEREN ÜRETKEN TÜRK GEZGİNLER

Gezgin olmak. İşi gücü bırakıp yollara düşmek. ”Abi bileklik yapar satarım, para kazanır gezerim?!” ”Ya n’olacak orda çalışırım otelde falan, para biriktirir gezerim.”

 

Birçoğumuzun aklında bir gün her şeyi bırakıp yollara düşmek var. Kaçımız cesaret edebiliyoruz peki? kaçımız gerçekten her şeyi bırakıp gezgin olabiliyoruz? Gezgin olmak kolay değil. İmkansız da değil.

 

İşte size ilham verebileceğini düşündüğümüz gezgin dostlarımızla ilgili bir liste hazırladık. Sen de çalışıp çalışıp hayal ettiğin hayale kavuşamıyorsan… Senin olmayan paralarla ihtiyacın olmayan şeyleri alarak mutlu olmaya çalışmaktan sıkıldıysan… Seni yollara düşürebilecek gezginlerle tanış! 

Mehmet Sendinç (Değişikyollarda)

Mehmet ”Herkes hayal kurar, kimisi yaşar!” dedi ve birgün işi gücü bırakıp yollara düştü. Kendi deyimiyle ”sıfır” ingilizceyle şu an dünyayı geziyor. Vücut dili yeter mi diyorsanız girin kendiniz bakın. Gezgin için dilden önce güler yüz gelir diyor Mehmet. Sonra vücut dili.

Değişik de gezmeye başlamadan çok çok önce ona takılmış bir lakapmış. Mehmet de sevince kullanıcı adı olarak kullanmaya başlamış. 🙂

Mehmet’i diğer gezginlerden ayıran bir şey var. Sadece gezmiyor. Sosyal medyada takipçilerinin de destekleriyle zorda olan insanlara, özellikle çocuklara yardım ediyor. Kimi zaman kıyafet, oyuncak, kimi zaman erzak…

Maceracı ve korkusuz ruhuyla o geziyor, bizi de beraberinde götürüyor. 🙂

Youtube Değişik Yollarda 

Instagram degisikyollarda

 

Yağmur Arat

2014 yılında yaptığı interrail gezisi ile hayatı değişmiştir. Dünya turuna kimse kolay çıkmıyor iyi bir strateji gerekiyor diyerek rotasını oluşturuyor. Bir seyahate hazırlanırken mutlaka Yağmur’un o ülkeyle ilgili hazırladığı videoları izleyin. Bütçe, görülecek yerler, görülmeye değmeyecek yerler… Hepsine içeriklerinde yer veriyor. 🙂

Youtube Yağmur Arat

İnstagram

Nurgül Türk (Yolun Yolcusu)

•Gezer,gelir,geçer,sever, gider, yürür, düşer, kalkar… Özetle yolun yolcusudur en az herkes kadar.

Doğum gününde kendine aldığı hediyeyle hayatını değiştirdiğini söylüyor Nurgül. Tek yön Tayland bileti. O da ilham veren birçok gezgin gibi işini bırakıyor ve yollara düşüyor. Gittiği ülkelerde çalışarak parasını kazanıyor ve bir sonraki ülkesine hazırlanıyor. Genç bir kadın olarak tek başına gezmenin zorluklarını tahmin ediyoruz elbet ama Nurgül hayallerinin peşinden koşmaya devam ediyor. Biz de onun heyecanını paylaşıyoruz.

Youtube Nurgül Türk

İnstagram nurgulturk

Engin Özdemir

Ukrayna’da tanıştığı kız arkadaşı ile soğuğu sevmediğini anlayıp ”Sıcak ülkelere göç edelim!” deyip Sri Lanka seyahatine başladılar. Gittiği ülkelerin sporlarını ve dillerini öğreniyor. Aynı zamanda harika bir içerik üreticisi olan Engin Özdemir neredeyse hergün çalışıyor. Bu yüzden ayrı bir seviyoruz onu. Serbest çalışan olarak destek verdiği müşterileri için video editleme işleri yaparak para kazanıyor. Hem çalışıyor, hem üretiyor, hem geziyor. Kıskanıyoruz Engin, kıskanıyoruz. 🙂

Youtube Engin Özdemir

İnstagram enginozdemir

Anıl Ünlü (Gezmekenkolay)

Gezginler listemize sazını ve sözünü yanından bi an bile eksik etmeden dünyayı keşfeden Anıl Ünlü ile devam ediyoruz. Backpack olarak çıktığı dünya turundaki deneyimlerini bizlerle paylaşıyor. Gündelik hayatta bulamadığı mutluluğu gezerek bizlere anlatıyor.

Youtube Anıl Ünlü

Instagram gezmekenkolay

Mehmet Genç (Rotasız Seyyah)

Birçok gezginin içindeki ruhu dışarı çıkarması için bi kıvılcım bekler. Seyyahımızda çalıştığı firmanın onu Tayvan’a eğitim için göndermesi ile başlıyor. 2010 yılında tüm kariyerini geride bırakarak yollara düşüyor. Mehmet Genç aynı zamanda profesyonel bir fotoğrafçı. Bu bizim için çok önemli çünkü gerçekten rotasız bir seyyah olan genç bizlerin bir yerlerden duyduğu ama hiç görmediği yerlere gidiyor ve fotoğraflıyor. Bizim rota çıkartırken de sıkça başvurduğumuz bir kitabı var. Mutlaka okuyun!

Youtube Rotasız Seyyah

Instagram Rotasız Seyyah

Rotasız Seyyah Tüm Kitapları

Yiğit Can iç

2017 yılında yollara düşen Yiğt Can, samimi ve doğal sohbeti ile kendisini izletiyor. Gezdiği birçok ülkeyi tüm içtenliğiyle anlatıyor. Deneyimlerini tüm çıplaklığıyla önümüze seriyor. 🙂 Genellikle çadırda kalmayı tercih ediyor. Gittiği her yerde iş bularak çalışıyor. Bir sonraki gezileri için para biriktiriyor. İş arama / bulma hikayeleri de çok enteresan. 🙂

Youtube Yiğit Can İç

Instagram yigitcanic

Hale Sargın (İşim Gücüm Gezmek)

Paulo Coelho’nun meşhur sözüdür:  ”Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak.” Gezginimiz bu sözü kendisine motto edinerek, 2012 yılına kadar çalıştığı işinden istifa ederek 9-6 yollarından kurtarır kendini. yaklaşık 8 yıldır yollarda olan Hale Sargın, bisikletiyle birçok ülke gezerek bizim yaşamlarımıza da renk katıyor.

Youtube Hale Sargın

Instagram Hale Sargın

Kemal Kaya (Yoldaolmak)

Sosyal medya hesabı olan herkes Kemal Kaya’yı tanır. Yoldaolmak kullanıcı adıyla hayatlarımıza girdi. 2019 yılından beri hem geziyor, hem yazıyor. Hazırladığı gezi rehberleriyle gezginlere yol gösteriyor. Birçok gezgin gibi kendisini Tayland’da bulunca hayatı değişenlerden. Tayland’ın güzel iklimi, bembeyaz kumlu plajları onu büyülemiş olacak ki kendi deyimiyle tam 10 yıldır tam zamanlı seyahat edip paylaşıyor. 🙂

Youtube yoldaolmak

Instagram yoldaolmak

Coşkun Aral

Coşkun Aral’ı hepimiz Haberci olarak tanıyoruz. Televizyonda yayınlanan efsane programıyla bizi ekranlarımızın başında gezmeye çıkartan ilk kişi o. En azından benim için.

Polonya’da ünlü Gdansk Grevi, İran, Irak olaylarına ilişkin çalışmalarıyla uluslararası platformda adını duyurmaya başladı. 1980, 12 Eylül darbesini daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı. ~14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanla- rıyla bir röportaj gerçekleştirerek, Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi.

1980 yılından itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına fotoğrafçı olarak mesleğine devam ediyor.

Youtube Coşkun Aral Anlatıyor

Instagram coskunaral

MUSA KAYA

MUSA KAYA

Finans Uzmanı, Keşfet101

07 Temmuz 1986'da İstanbul'da doğdu. Tahsilini sırası ile Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, Akdeniz Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi mezuniyetlikleriyle tamamladı. 2006 yılından beri girdiği çalışma hayatında Muhasebe ve Finans bölümlerinde uzmanlaştı. Turizm sektörüne merakı ve boş zamanlardaki araştırmacı kişiliği Keşfet101 ile yollarının kesişmesini sağladı. Buradaki Finans görevini üstlendi. 06 Temmuz 2019'da dünya evine girdi. 

KEŞFET101'İN POPÜLER SEYAHATLERİ

Keşfet101, medeniyetin filizlendiği topraklara 10 – 15 kişilik gruplarla seyahatler organize eder. Doğası gereği yorucu, eğlenceli, ilim ve sanat dolu programları, aktivitelerle birleştirerek gezdirir.

Malezya - Singapur Turu

Peru - Boilvya Turu

Meksika - Küba Turu

SAYFA HARİTASI