KARANTİNA SÜRECİ | GERİ ÖDEMELER VE 2020 PLANLAMALARI

Değerli Gezginler, aniden, 1 ay gibi kısa bir sürede küresel bir salgına dönüşen, evlerimizden bile çıkmamıza müsade etmeyen Covid-19  virüsü tabir-i caizse hayatlarımızı felç etti.

 

Bırakın seyahat etmeyi, bakkala ekmek almaya çıkamayacak hale geldik.

 

Sürecin başından beri sizlerle konuşarak, görüşerek süreci yönetmeye gayret ediyoruz.

 

Bu yazıyı da genç kızların sevgilisi, biricik acentanız Keşfet101 bu süreçte neler yapıyormuş ve neler yapacakmış burdan anlatalım istedik, ondan yazdık. 🙂

12.08.2020 TARİHLİ GÜNCELLEME

31as
Fas’a uçuşlar 22 Temmuz’da başlıyor (Air Arabia Maroc) ancak turistik amaçlı giriş çıkışlara henüz izin verilmiyor.  Pegasus ve THY uçuş için bir tarih vermiyor.Ülkeye tüm girişler kısıtlanmış durumda
Mısır
Pegasus Airlines henüz Mısır’a uçuş planını açıklamadı. THY 1 Ağustos’ta tam operasyona başlayacağını açıkladı ancak  konsolosluktan sadece 45 yaş üstü olan Türk vatandaşlarının başvurularını kabul etmektedir. Türk yetkililerle yakın temas içindeyiz, sıcak gelişmeleri bildireceğiz.
Hindistan
THY uçuş tarihini 1 Ağustos’tan 1 Eylül tarihine erteledi. Turistik amaçlı gezilere ise hala kapalı. Açık olsa dahi Ekim’e kadar seyahat planlamayacağız. Vaka sayıları ciddiyetini koruyor.
İran
Giriş yapan yolculara sağlık kontrolü ve karantinaya uygulanacak. Pegasus bir uçuş tarihi belirtmedi. 1 Eylül itibari ile THY başlayacağını bildirdi. Mahan Air sadece İran vatandaşlarını taşıyor.
Ürdün
1 Eylül’e kadar uçuş yok.. Pegasus ve Thy 1 Eylül itibariyle uçuşlara başlayacaklarını açıkladılar. Ürdün 18 Ağustos’ta ülkeye giriş şartlarını açıklayacak. 
İsrail
İsrail vatandaşları ve oturum izni sahibi diplomatlar girebilir. Diğer ülke vatandaşları, Konsolosluk, İsrail Nüfus Otoritesi veya İsrail Dışişleri Bakanlığı’na müracaat ederek verilen giriş izin formu ile seyahat edebileceklerdir. Ülkeye giriş yapanların 14 gün boyunca karantinada kalması gerekmektedir. Turistik seyahat hala mümkün değil. Gelecek için bir açıklama yapılmadı. THY ve Pegasus uçuşlarını 16 temmuz itibari ile başlayacaklarını bildirdi.
Vietnam – Kamboçya
Sadece Diplomatik ve iş sebebiyle gidişlere izin verilmektedir. Girişte test yapılması ve seyahat sağlık sigortası covid – 19’u kapsayacak şekilde bulunmalıdır. THY herhangi bir uçuş tarihi planlamadı.
Tayland
31 Ağustos tarihine kadar tüm girişler yasaklanmıştır. Sonrasında ise 72 saat içerisinde yapılmış bir covid negatif testi sağlık sigortası talep edilmektedir. Ülkeye girişlerde gerekili görüldüğü taktirde karantina ugulanmakta ve sağlık taraması yapılmakta. THY 2 Eylül itibariyle uçuşlara başlayacağını bildirdi.
İskoçya
Avrupa birliği ile aynı kuralları uygulamaktadır. Kendi vatandasrı ve AB vatandaşları dışındaki kişilerin seyahat etmesi yasaklandı.
Lübnan
Lübnan’a uluslararası seyahatler başlamıştır. THY ve Pegasus’un seferleri mevcuttur. Fakat ülkeye girişte son 72 saat içinde yapılmış Covid-19 negative testi sunmanız gerekmektedir. Girişte karantina uygulanabilir ve test yapılması zorunlu tutulabilir (Masraflar yolcu tarafından karşılanmaktadır.) Lübnan devletinin zorunlu tuttuğu bu ekteki formun doldurulması gerekmektedir. https://arcg.is/0GaDnG .
T

15.07.2020 BİZİM PLANIMIZ NE?

Aşağıda da yazdığımız ve gezginlerimize bildirdiğimiz üzere uçuşlar başladıktan sonra seyahat yasaklarının kalkmasını bekliyoruz. Yasaklar kalkar kalkmaz seyahatlerimize başlayacağız.

Fas, Ürdün, Cezayir, Lübnan, Malezya & Singapur, Vietnam & Kamboçya & Tayland rotalarımızda seyahatlerimize Ekim ayında başlayacağız. Bu ülkeler giriş ve çıkışta karantina uygulamayacak. Bu ülkelerden dönüldüğünde Türkiye girişlerinde de karantina uygulaması planlanmadı.

GERİ İADE İŞLEMLERİ KONUSUNDA

Bu ülkelere seyahat yasakları kalkmadan, bizim havayollarından ve hedef ülkeden seyahatler için yapmış olduğumuz harcamaları geri almamız mümkün olmayacak. Bu yüzden iade talebinde bulunan gezginlerimizin iade işlemlerini de başlatamayacağız. Bu konuyla ilgili bir aksiyon planı hazırladık, aşağıdan adım adım takip edebilirsiniz.

Öncelikle yaptınız ödemelerin hem şirketimizin hem de bağlı bulunduğumuz acentaları birliğinin güvencesi altında olduğunu hatırlatmak isteriz. Temennimiz yasakların bir önce kalkmasından da önce bu virüs belasından tüm dünya olarak kurtulmak ve her şeyin normale dönmesi.

Keşfet101 kuruluduğundan beri yüzlerce seyahat organize ettik, binlerce gezginle yolculuk yaptık. Son dakikada seyahate katılamayacağını bildiren gezginlerimizi bile mağdur etmeden çözümler ürettik, seyahat tarihlerini değiştirdik veya sözleşme şartlarına bakmaksızın ödemelerini gerçekleştirdik. Bizim için önemli olan para değil, müşteri kazanmak dedik. Sonuçta para da müşteriden kazanılıyor. 🙂 Şu ana kadar da sizlerin sayesinde başımız dik geldik ancak artık yardımlarınıza ihtiyacımız var.

İşte yol haritamız:

 1. Ekim’de başlayacağımız (takip eden diğer aylardaki seyahatler için de geçerli) Fas, Ürdün, Cezayir, Lübnan, Vietnam & Kamboçya & Tayland seyahatlerimize kaydolup ödemelerinize devam edebilirsiniz. Şu anda seyahatlerimize kayıtlı ödemesinin bir kısmını yapmış ve bizden bilgi bekleyen gezginlere sabırla bekledikleri için seyahat tutarının %5’i kadar indirim yapacağız.
 2. Ödemeleri tamamlamış gezginler, Ekim – Mart arasında bir tarihe kayıt olduklarında bizden bir sonraki gezileri için  +%5 indirim kazanacak. %5 standart eski gezgin indirimleri de geçerli olacak, o da uygulanacak.
 3. Yakın zamanda iade bekleyen ancak seyahat yasakları kalkmadığı için iadelerini gerçekleştiremediğimiz gezginlere yaptıkları ödeme tutarları kadar SEYAHAT KUPONU tanımlayacağız. Yine bizle beraber sabırla bekledikleri için bu kuponlara kayıt oldukları seyahatin %5i kadar indirim uygulayacağız.

Bunu neden yapıyoruz?

 1. Önceliğimiz sizin kendinizi güvende hissetmeniz ve acentanızın çözümler ürettiğini ve sizi düşündüğünü bilmeniz.
 2. Bir an önce yollara düşebilmek için sürece netlik kazandırmak ve sizi hazırlamak. 

Şu ortamda gezmek istemiyorsam ne olacak?

 1. Seyahatlere başalyacağımız ülkelerin vaka sayıları bizden çok düşük. Ekim itibariyle güvenle seyahat edilebileceğini öngörüyoruz. Yurt içi turizm Türkiye’de patlama yaptı bütün tatil mekanları tıka basa doluyken “insanlar dip dibe takılıyorken :)” belli ülkelere seyahat yasaklarının devam etmesinin siyasi olduğunu düşünüyoruz.
 2. Yine de gezmek istemeyen gezginler ödeme tutarları kadar seyahat kuponlarını ve %5 indirimlerini ceplerine koyup istedikleri zaman istedikleri seyahate katılabilecek.
 3. Arkadaşlar benim iznim de kalmadı gezme heyecanımda kalmadı halledin şu işi hadi diyen gezginler seyahat yasakları kalkınca ve uçıuşlar başlayınca 60 – 72 gün içinde iadelerini geri alabilecek. Yukardaki çözümleri bu yasakların ne zaman kalkacağını bilmediğimiz için ürettik. En azından ne olacak şimdi düşünmeden, dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz kaşeli imzalı resmi bir belgeyle dilediğiniz zaman seyahat edebileceğinizi bileceksiniz.
 4. Bizim için en iyi opsiyon Ekim sonrasında açılacak olan rotalara geçiş yapmanız veya seyahat kuponu talep etmeniz.

 

İŞLEMLERİ DEVAM EDENLER

11 EKİP

121 GEZGİN

NELER YAPTIK?

 1. Yakın tarihli seyahatlerimize kayıtlı öğrenci ve sağlık çalışanı gezginlerimizin ödemelerine öncelik tanıdık. Henüz sistem tamamen çökmeden bir çoğunun geri iadelerini gerçekleştirdik.
 2. Seyahatlerimizde kullandığımız tüm uçakları açığa aldık. Yapılan tüm grup rezervasyonları ve isme kesilen münferit biletleri gelecekte kullanabileceğimiz konusunda yazılı taahhüt aldık. (Yanmadı yani.). Hava yolları belki krizden en çok etkilenen şirketler olduğu için orta yolu bulmak oldukça zordu.
 3. Otellerimizle görüştük, yaptığımız ödemeleri gelecekte kullanabileceğimiz kredilere dönüştürmelerini istedik, kabul ettirdik.
 4. Ekip liderlerimizin ve lokal rehberlerimizin ödemelerini (Haziran’a kadar sözleştiğimiz turlar için) tur bütçelerinden değil şirketin ana kasasından gerçekleştirdik.
 5. Sömestr zamanı ödemelerini elden yaptığımız (bahar turlarımız için) küçük acentalar ve organizatörler (araç kiralama, tekne turu, çölde kamp&safari etkinlikleri vs) ile görüşerek yaptığımız ödemeleri gelecek turlar için kullanmak üzere sözleştik.
 6. Sabit giderlerimizi düşürüp kasamızdaki parayı gezginlerin geri ödemeleri için kullanabilmek için Keşfet101 Kafe’yi süresiz olarak kapattık. Tatil Fırsatım ve Karavanla Keşfet markalarımızın tüm reklam, sosyal medya, tanıtım işlerini süresiz olarak durduruk. Yaralarımızı sarana kadar sadece Keşfet101 ile devam etme kararı aldık. 

NELER YAPAMADIK?

 1. Vize sürecini takip edemedik. Konsolosluklar haber vermeden kapandılar ve süreçler bıçak gibi kesildi. Bazı pasaportları geri alamadık, pasaport sahiplerine de haber verdik.
 2. Aradığında ilgilenemediğimiz gezginlerimiz oldu. Mart, Nisan ayındaki seyahatlerimizin işlemleri ilgileniyorduk. Kendilerine sms ve mail kanallarıyla ulaştık. 
 3. 444’lü numaramız her çaldığında açamadık, elimizde ikişer telefonla bir yandan yakın tarihli turlarımıza kayıtlı gezginlerimizin işlemleri ile ilgileniyor bir yandan gezginlerimize bilgi veriyorduk. 
 4. Bizim aklımıza gelmeyen, göremedimiğiz ve kaçırdığımız eksiklerimiz olduysa lütfen bize mail yoluyla bildiriniz. info@kesfet101.com

NEDEN BÖYLE OLDU?

 1. Öncelikle ABD, ÇİN, RUSYA, İTALYA, FRANSA, İNGİLTERE gibi halkının sağlığını önemseyeceğini düşündüğümüz ülkeler bile bunun bir salgına dönüşmeyeceğini bildirdiler.
 2. DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’nün Covid-19 virüsünün insandan insana bulaşmadığıyla ilgili bilgi paylaşması. (14 Ocak 2020, Twitter)
 3. Ülkelerin uçuş yasaklarını ve seyahat engellerini geciktirmeleri. (Seyahatini kendisi ayarlayan bir çok gezgin bu yüzden mağdur olmuştur. Oteller ve Hava yolları sorumluluk almamıştır.)
 4. Sokağa çıkma yasaklarının geç gelmesi. (Nerdeyse Mart Ortası)

Tüm bu plansızlıklar ve belirsizlikler bizim gibi seyahat acentaların hareket kabiliyetini kısıtlamış, karar almamızı güçleştirmiştir.

Ekiplerimizle tek tek konuşarak seyahate devam kararı aldığımız ülkelere, seyahat engelleri son dakikada gelmiş, acentalar, müşterileri ve hizmet sağlayıcılar arasında bırakılmıştır.

Yukarda bahsettiğimiz majör hatalar yapılmasa seyahatlerimizi iptal edip ödemelerimizi geri toplamak çok çok kolay olabilirdi.

Sömestrda iptal ettiğimiz Mısır ve İran seyahatlerinin ödemeleri 3 gün içinde tamamlanabilmişti örneğin. 

ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ?

Öncelikle şirketin kısa vadede ayakta kalabilmesi için şu ana kadar geri ödemesini gerçekleştiremediğimiz ve 20 Nisan 2020 tarihini verdiğimiz gezginlerimin geri ödeme tarihlerini öteliyoruz.

Kayıt olduğunuz turun gerçekleşeceği ülkeye seyahat yasağı kalkmasının ve uçuşların başlamasını takip eden 60 – 72 gün içinde ödemelerinizi gerçekleştireceğiz. 

 Örneğin İran seyahatinize kayıtlı iseniz, İran’a seyahat yasağı kalkmış ve 10 Mayıs’ta uçuşlar başlamış ise geri ödemelerinizi 10 Temmuz – 22 Temmuz tarihlerinde geri alabileceksiniz. 

Neden böyle yapıyoruz? Bu hafta açıklanacağı konuşulan, turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin geri ödemeleri için planlan destek paketi açıklanmadı. Yurt dışında sizin adınıza hizmet aldığımız oteller, rehberler, organizatörler de yasaklar kalkmadan herhangi bir ödeme yapmıyor. Bizler de sizlerin ödemelerini gerçekleştirebilmek için 3. parti şirketlerden, otellerden ve hava yollarından haber beklemekteyiz.

Seyahatlerimize kayıtlı gezgin sayısı göz önünde bulundurulduğunda geri ödeme almadan biz ödeme yapmaya kalkışırsak, en kötü senaryo gerçek oluyor. 🙂

Bu esnada 2020 Kasım ve aralık, 2021 Sömestr seyahatlerimizi kampanyalı satarak mali durumumuzu güçlendiriyoruz. İlginize de çok teşekkür ederiz. Her şey yolunda gidiyor. 

Gezginlerimizle konuşarak Haziran ayına kadar gerçekleşmesi planlanan ancak gerçekleşemeyen geziler için yapmış oldukları ödemeleri KUPONa dönüştürerek diğer seyahatlerimizde kullanabileceklerini garantiliyoruz. 

Karantina sona erdikten sonra gerçekleşecek yoğunluğu öngördüğümüz için seyahat takvimimizi güncelliyoruz. Hiç boş bırakmadan size en uygun tarihi seçebilmenizi sağlayacağız. 

ÖZETLEYECEK OLURSAK:

Yapmış olduğunuz ödemelerin 1 kuruşu bile yanmayacak. Yatırdığınız tutarın tamamını kuruşu kuruşuna (TL yatırdıysanız TL olarak Dolar olarak yatırdıysanız Dolar olarak) bizde geri iade olarak alabileceksiniz veya her şey normale döndüğünde seyahatiniz için kullanabileceksiniz. Dolar şu an yükseldiği için parayı seyahatlerde kullanmanız en ekonomik çözüm olacaktır.

İşbirliğiniz için teşekkür ederiz. Sizlere KEŞFET101’den sms olarak iletişim bilgileri gönderilen seyahat danışmanınıza dilediğiniz zaman yazabilir veya arayabilirsiniz.

Bu günlerin bir an önce geçmesi dileğiyle…

Namaste

Keşfet101

————-

SAYFA HARİTASI