KÜBA NEREDE?

Küba, Karayipler’de bulunan bir ada ülkesi. Yarı tropik bir iklime sahip, bu sebeple muson yağmurlarının etkisinde kalıyor. Doğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti, kuzeyinde Bahamalar ve Amerika’nın Florida Eyaleti, batısında Meksika’nın Yucatan Yarımadası ve güneyinde Jamaica ile Cayman Adaları bulunuyor.

KÜBA BAYRAĞI

Bayrak üzerindeki kırmızı üçgen, özgürlük-eşitlik-kardeşlik kavramlarını temsil ediyor. Beyaz çizgiler iyiliği ve adaleti, mavi çizgilerse bilimi ve erdemi gösteriyor.

KÜBA NÜFUSU

11.34 Milyon (2018)

 

PARA BİRİMİ

Küba Pesosu

CUC | CUP

}

SAAT FARKI

Türkiye ile Küba arasında 8 saat vardır. Türkiye saati ileridedir.

KÜBA’YA VİZE NASIL ALINIR?

Eyy bordo pasaportlular! Bu yazı sizin için…  Küba vizesi meşakatli ve bool evraklı bir vize değil.  Hatta, Amerikan ambargosu sebebiyle pasaportunuza mühür dahi basılmıyor. Artık Amerika’ya giriş konusunda bir sıkıntı çıkmıyor ama ne olur ne olmaz…

Ankara Küba Büyükelçiliği’ne giderken ihtiyacınız olanlar; pasaport aslınız ve fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğrafınız, seyahat sigortanız, otel-uçak bileti rezervasyonunuz ve vize ücretiniz. Diğer seçenekler ise bir acenta aracılığıyla başvurmak veya internet üzerinden taratılmış belgeleriniz ve ödeme dekontunuz ile online başvuruda bulunmak.  Vize başvuruları seyahatten en az 7 gün önce yapılmalıdır.

Yeşil, gri, siyah pasaportlular ise 90 günü geçmemek kaydıyla Küba’ya direkt giriş yapabilirler.

Vize hakkında detaylı bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz: https://www.kubakonsoloslugu.com/

KÜBA CUMHURİYETİ HAKKINDA...

Kristof Kolomb’un 1492’de Küba’ya varışının ardından burayı İspanyol toprağı ilan etmesiyle hikaye başlar. 1500’lerin başında kolonyal köylerin kurulması ve Afrika’dan kölelerin getirilmesi kalıcı yerleşimin önünü açınca, Küba’da hayat canlanır. Sonuç olarak, bir “Kübalı” olma bilinci zaman içinde burada doğup büyümüş insanlara yerleşir; 1898’de Amerikan müdahalesi sonucu İspanyol sömürgesine son verilir. Küba, 1902’den beri bağımsız bir ülke.

Devrimden önce Küba, kişibaşı gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biriydi ama zengin ve fakir arasındaki aşırı uçurum, askeri müdahalenin zemini hazırladı. Fidel Castro önderliğindeki 26 Temmuz Hareketi ile iktidardan düşen Fulgencio Batista rejimi yerine ülkeye komünizm hakim oldu. Fidel Castro’nun ölümünün ardından başa geçen Raul Castro’nun daha ılımlı iktidarı ile halkın daha rahat para kazanmasının önü açıldı ve Küba’da kaçınılmaz değişim tekrar başladı. Ülkenin okur yazar oranı 2015 verilerine göre %99.8. Yapı olarak, bir Avrupa seyahatine kıyasla daha güvenli bir rota.

KÜBA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Noel ve Paskalya sebebiyle Nisan ve Aralık ayları turist sezonu olmasıyla beraber fiyatları da yukarı çeker. Nisan(Paskalya’ya denk gelmeyen bir hafta)-Mayıs-Ekim-Kasım ayları ise turist yoğunluğunun daha az, muson yağmurlarının kapıyı çalmadığı, fiyatların makulleştiği dönem. 1 Mayıs’ta gidildiği takdirde çevrenizde Türkçe ve İspanyolca’yı karışık duyacaksınız, İşçi Bayramı, Küba’nın bizler için en gözde dönemidir… smile Küba’da gezilecek yerler için Altı Adımda Küba yazımıza göz atmayı unutmayın!

KÜBA'DA HANGİ DİL KONUŞULUR?

Resmi dil İspanyolca olsa da turistik yerlerde İngilizce anlaşmak mümkün. Küba’ya gelirken basit gündelik cümleleri İspanyolca olarak öğrenmekte fayda var. Örneğin, basit sayılar, fiyat sormak, basit kendini tanıtma cümleleri…

KÜBA’DA DİN – İNANÇ

Küba Anayasası’nda dinle ilgili herhangi bir ibare yer almıyor. %60’ını Katolikler, %5’ini Protestanlar oluşturuyor. İnançlı halkın geri kalan kesmi ise Santeria dinine bağlı. Peki nedir Santeria?

Santeria, nam-ı diğer Regla de Ocha, Regla de Ifá veya Lucumí dini, aslında bizim de kendi ülkemizde M.S ilk yüzyıllarda örneklerini gördüğümüz bir inanç çeşidi. Pagan Afrikalılar, Hristiyan olmaya zorlanınca kendi tanrılarını havarilerle eşleştirip gizliden gizliye kendi dinlerini yaşatmışlar. Hem Hristiyan İspanyolları memnun edip kendilerini korumuşlar, hem kendi tanrı/ça ve orishalarından (iyi ruhlar) kopmamışlardır. Siyah tenli bir İsa görmek bile mümkün! Kökeninde ise Batı Afrika’nın Yoruba dini ile Katolik Hristiyanlık sentezi bulunuyor.

KÜBA’NIN PARA BİRİMİ NEDİR?

Geldik malum konumuza… Küba Pesosu’nun ekonomiyi nasıl döndürdüğünü görelim.

Küba’da iki çeşit para birimi bulunur: CUP ve CUC. Küba halkı CUP, turistler ise CUC kullanır. 1 CUC = 25 CUP gibi bir fiyata denk gelir. Yani siz bir şey alırken normal fiyatının 25 katını ödersiniz, pazarlık yaparken bunu göz önünde bulundurun. Aynı zamanda 1 CUC, 1 Amerikan Doları’na denk düştüğü için Türk Lirası karşılığı da yüksektir.

UYARI Küba’ya gelirken yanınızda dolar değil, euro getirmenizi şiddetle öneriyoruz, bunun sebebi ambargodan dolayı Amerikan Doları’nın yüksek komisyonla bozulması. Parayı çevireceğiniz yer Cadeca denen şehir içindeki daha güvenilir döviz büroları olmalı, havalimanında dönüştürmeyin. Para bozdururken, casa particulara girerken, internet kartı satın alırken her seferinde pasaportunuzu göstermeniz gerekiyor, pasaportu yanınızdan asla ayırmamalısınız. Taksi haricinde ulaşım araçları CUP ile çalışır. Restoranlar CUC, küçük lokantalar CUP ile çalışır.

KÜBA’DA EKONOMİ NASIL İŞLİYOR?

Sosyalist rejimin bir sonucu olarak devletin ekonomi üzerindeki kontrolü %90 civarında. Ülkenin geneli hayvancılık ve balıkçılık ile geçiniyor. Nikel hariç sanayileşme olmadığı için halkın gıda ihtiyacının yaklaşık %80’i ithal ediliyor. Devlet, yemek karnesi ile ailelere pirinç, un gibi gıdaları dağıtsa da bu genel ihtiyacı karşılamıyor. Bir doktorun aynı zamanda taksi şoförlüğü yaptığını görebileceğiniz bir ülke Küba. İş ve geçinme sıkıntısı halkı böyle vururken geriye tek bir çıkış yolu kalıyor: turizm. Bu sebeple turistler için ayrı bir para birimi var ki bu insanlar hayatlarını daha iyi koşullarda yaşayabilsin. Sokakta yürürken türlü iltifatlarla yanınıza gelip size bir şey satmaya çalışanlar olduğunu göreceksiniz. “No, gracias” (Hayır, teşekkürler) diyerek yolunuza devam ettiğinizde ise kimse peşinize takılmaz, bir Mecidiyeköy güzellik salonu dramı yaşamazsınız.smile

Başlıca ihraç ürünleri nikel ve şeker olan Küba’nın ticari partnerleri ise Çin, Kanada, Hollanda ve İspanya. Aynı zamanda ülke, puro ve kahve üretiminde dünya liderleri arasındadır, sevenlerine duyrulur!

KÜBA’DA İŞ YAPTIRMAK... İŞ YAPTIRABİLMEK....

Küba insanı rejimin de getirdiği rahatlıkla oldukça rahat davranabiliyor. Mesela dakikalarca aradığınız bir ofiste, telefon başında durması gereken kişinin kafasına göre siesta* yapmaya gittiğini öğrenebilirsiniz. Bir sırada kısa bir işlem için saatlerce bekleyip, Zootropolis animasyonundaki malum tembel hayvan sahnesini yaşayabilirsiniz. Türkiye’de sürekli seri olmanız gereken bir işte çalışıyor veya büyük şehirde yaşıyorsanız, Küba size her koşulda garantiye almayı ve hızlıca alternatifler üretmeyi öğretecek… Tursuz gidecek kişilerin şehirler arası otobüse binerken özellikle dikkat etmesi gereken konu bu zaman problemidir.

Siesta: Öğlen yemeği sonrası insanların iş yerlerini kapatarak uyumaya veya dinlenmeye gittikleri aktivite.

KÜBA’DA TAKSİLER NASIL ÇALIŞIR?

Taksi işletenleri çoğu vergilerden dolayı şahsi aracı ile çalışıyor, bu sebeple üstlerinde bir ibare gördüklerinizin sayısı az olacak. Bu şoförler yanınıza yanaşıp “Taxi?” diye sorarlar. Eğer ihtiyacınız varsa cevabınız bellidir:”Collectivo?” Collectivo Taxi, iki destinasyon arasındaki ücreti pazarlık edebileceğiniz bir taksi türü. Gelen klasik araba ise ücreti biraz daha artar, klima ise…Tatlı bir hayal…

KÜBA’DA GSM VE İNTERNET SORUNU VAR MI?

Hattınızı yurt dışına açarsanız elbet çalışıyor ama gelecek faturayı da hesaba katmalısınız tabi. smile Bunun dışında ülke içinde internet erişimi oldukça kısıtlı. Belirli parklarda wifi var, WhatsApp aramaları dahi sıkıntı yaratabiliyor. Birkaç saatlik kontör kartları satın alabilirsiniz. İnternet kartlarını otel resepsiyonlarından veya Küba’nın telekomünikasyon firması ETECSA’nın ofisinden temin edebilirsiniz. Aynı kart ülkenin her yerinde geçerli. İyi yanından bakarsak, Küba seyahati sizi nostaljik bir havaya sokmakla kalmaz, sosyal medya detoksu yaptırarak anın tadını çıkarmanıza yardımcı olur…

KÜBA’DA NE YENİR?

Biz Türklerin damak zevki Latin Amerika halklarına oldukça yakın. Hele baharat seviyorsanız yaşadınız! Eğer vejeteryan veya vegan değilseniz Küba’nın en ünlü lezzetlerinden biri kendi yöntemleri ile pişirdikleri tavuktur. Tavuğu pirinç ve baharatla karıştırarak yapılan Arroz Con Pollo’yu mutlaka denemelisiniz!

İçinde avokado, mısır, tavuk, baharat bulunduran hafif yemek Ajico, oldukça sağlıklı olmasıyla da dikkat çekiyor. “Ben yemeğin yağını takmam, bir daha mı geleceğiz dünyaya” diyen gezginlerimizi ise sandviç büyüklüğündeki hamburger olan Medianoche’ye yönlendiriyoruz.

En ünlü sokak yemeği olarak ananaslı pizzayı gösterebiliriz ama “yok ben daha yerel bir şey yemek istiyorum” diyenlerin imdadına İspanya mutfağından da aşina olduğumuz Churros yetişiyor. Çıtır patatesli, soslu Tostones’in de lezzetine doyum olmuyor. En popüler içecek ödülü ise guayaba (guava meyvesi suyu, şekerli) ve kahveye gidiyor!

Papaya, ananas, avocado, guava, muz bu topraklarda ayrı bir lezzete sahip, gördüğünüz yerde kaçırmayın!

Eee tatlıya noldu? Krem karamel sevenler burada mı? Flan ismiyle bilinen ve çok sevilen krem karamel, seyahat boyunca kolayca bulabileceğiniz bir lezzet.

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez içeceği Cubata, rom-kola karışımıdır. Ülke çapında oldukça meşhur olan bu içecek, insanların elinden düşmüyor. Bir diğer vazgeçilmez tat ise rom, misket limonu, şeker ve nane ile hazırlanan ünlü kokteyl Mojitosmile

KÜBA’DA NE GİYİLİR? VALİZİME NE ALSAM?

İnce kıyafetler, keten gömlekler, güneşten koruyan şapkalar sizin canınız, ciğeriniz, bir tanenizdir bu seyahatte. 50 faktör güneş kremi, güneş gözlüğü, sandalet tipi kaydırmaz ayakkabılar kesinlikle rahat ulaşabileceğiniz yerlerde olmalılar. Eğer bir fotoğraf meraklısı iseniz canlı renklere yoğunluk vermenizi öneririz zira her yerde sarılar, maviler ve çeşitli desenler göreceksiniz.

Plaj kıyafetleri unutulmamalı, Küba’da kıyafetler pahalı.

Muson döneminde gidiyorsanız vücudunuzu kaplayan bir yağmurluk yardımcı olacaktır.

Atıştırmalık çubuk kraker ve kuru yemiş gibi besinler almanız önemli; yanınızda ayrıca ıslak mendil ve  günümüz koşullarının vazgeçilmezi olan dezenfektan bulundurmalısınız.

Bu ülkede torba kullanımı az olduğu için ne olur ne olmaz diye kirlileriniz için yanınıza poşet almanız gerekiyor.

Prizler Amerikan tarzı yani A tip ikili veya B tip üçlü olduğu için yanınızda bir adaptör bulunmalı, powerbank almayı da unutmayın!

Sinek ilacı ve krem gezi boyunca kaşınmamak için güzel bir çözüm.

Astım ilacı, alerji ilacı… Düzenli kullandığınız ilaçları mutlaka kabin bagajınızda olacak şekilde yerleştirin.

Uçakta ve şehirler arası otobüste giymek için uzun kollu bir üst kurtarıcınız olacaktır.

KÜBA’DA KONAKLAMA

Sihirli kelimeyi söylüyorum: Ucuz!

Küba’da otel ve resort konaklaması mevcut, özellikle Varadero’daki uzun sahil şeridi kapitalist yaşamı tamamiyle yansıtıyor. Bunu deniz kenarındaki basit bir şnorkele ödemek zorunda kaldığınız şişirilmiş fiyatlarda bile iliklerinize dek hissediyorsunuz. Ayrıca Küba’da ortalama bir otel bulmak neredeyse imkansız, butik kavramı orada gelişmemiş. Önünüze iki seçenek çıkıyor: Ya resort tatili yaparsınız ya da…

Casa Particular! Ay, mi Dios! Nedir bu ünlü casalar? Ekonomi başlığı altında demiştik ya, halk geçinememe sıkıntısının çözümünü turizmde buldu diye? Casa particular, tam olarak budur. Ev sahibiyle belli bir fiyata anlaşırsınız, tatiliniz boyunca size bir odasını kiralar hatta dilerseniz kahvaltı da hazırlar. Bir casada konaklamanın en iyi yanı (varsa) İspanyolcanızı geliştirmek ve tabi ki Küba kültürünü yakından tanımak! Bu casalarda konaklamadan önce ev sahibine sıcak su, havlu, tuvalet kağıdı olup olmadığını sormanız gerek. Resort tatilinde göreceğiniz “lüks” ile ödeyeceğiniz parayı karşılaştırınca, bir casa particularda kalmakta fayda var.

KÜBA’NIN RESMİ TATİLLERİ NE ZAMAN?

Yılbaşı – 1 Ocak

Domuzlar Körfezi Zaferi – 19 Nisan

İşçi Bayramı – 1 Mayıs

Bağımsızlık Günü – 20 Mayıs

Ulusal Direniş Günü 25-27 Temmuz

Che Guavera Yas Günü – 8 Ekim

10 Yıl Savaşları Anma Günü – 10 Ekim

Noel – 25 Aralık

KÜBA’DAN ALINACAK HEDİYELİK EŞYALAR NELERDİR?

Küba’dan alabileceğiniz klasik magnetler ve tişörtlerin yanı sıra sizin için harika önerilerimiz var! Eve dönerken etrafa dağıtmak için koca bir poşet puro almak hızlı bir hediye dağıtma yöntemi oluyor… Küba’nın milli içkisi sayılabilecek birkaç cep boy rom, birkaç da büyük boy… Dokumalı masa örtüleri de oldukça egzotik, öneririz. Küba’nın küçük müzik aletleri de evde düzenleyeceğiniz salsa partiniz için oldukça eğlenceli olabilir. Kahveleri seven biriyseniz Küba seyahati damak zevkinize hayli hitap ediyor demek. Eğer kahve alırsanız da, satıcıya demlenme şeklini sormayı unutmayın! Orada ayılıp bayıldığınız kahveyi Türkiye’de yüzünüzü buruşturarak içmek istemiyorsanız…(gözyaşı pıt)

KÜBA’DAKİ TÜRK ELÇİLİKLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Havana Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği:

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma, 09:00-17:00

Adres: Turkish Embassy in Havana, Cuba 5ta.

Avenida No.3805 entre 36 y 40 Miramar Havana/Cuba

İletişim: +53 7 204 12 04, +53 7 204 12 05, +53 7 204 22 37

Eposta: embajada.habana@mfa.gov.tr

Websitesi: havana.be.mfa.gov.tr

Ankara Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği:

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma, 09:00-16:00

İletişim: (0312) 442 89 70

Adres: Çankaya, Pak Sokak. No:1 D:28, 06540 Çankaya/Ankara

Websitesi: https://www.kubakonsoloslugu.com/ (Resmi web sitesi değildir.)

Resmi Web Sitesi: www.cubadiplomatica.cu

Selin Aktaşoğlu

Media Planner

1999 doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Öğrencisi.

İzmir’de antik kentlerle sarılı bir bölgede doğdum. Tarih ve mitoloji, her yaşımda benimleydi. Arkeolojik kazı alanları başta olmak üzere gezme tutkusu ruhuma işledi; önce Türkiye, sonra Güneydoğu Asya, ardından Amerika derken yolum Keşfet101 ile kesişti. Backpacker olma fikri karşı konulmazdı. Katıldığım Mısır seyahatinin ardından beraber çalışmaya başladık.

SAYFA HARİTASI