KURBAN BAYRAMI'NDA FİLİSTİN - İSRAİL TUru

Gettolardan saraylara, tapınaklardan çöllere…

18 – 25 Temmuz 2021

Bizimle Gel!

  • 10 – 15 Kişilik Gruplar
  • Single Farkı Yok
  • Ekstra Tur Yok
  • Vade Farksız Ödeme İmkanı

Bizden Biri Ol!

Keşfet101 seyahatlerine katılan gezginler, tüm seyahatlerimiz için %5 indirim kazanır. 

Filistin – İsrail Turu Programı

1. Gün Beytüllahim - El Halil

İstanbul’dan kalkan uçağımızla yaklaşık 2 saat sonra Tel Aviv Ben Gurion havalimanına iniyoruz. Pasaport işlemlerimizin ardından aracımızla Beytüllahim şehrine geçiyoruz. Alışık olmadığımız bir durum yaşayacak ve checkpointlerden geçeceğiz. Bu kontrol noktası bundan sonraki kısmın İsrail değil Filistin (Batı Şeria) olduğunu bize söylüyor. Ayrım duvarlarında durup özellikle İngiliz protest grafiti sanatçısı Banksy ile daha da bir ünlenen çalışmaları inceleyeceğiz. Ardından Filistin’i İsrail’den ayıran duvarların tam karşısında olduğu için sloganlarını “dünyanın en kötü manzarasına sahip oteli” diye seçen The Wall Off otelinin içerisinde bulunan müzeyi ve barındırdığı sembolik eserleri inceleyeceğiz.

Beytüllahim, Hristiyan dünyası için Kudüs’ten sonra en mübarek şehirdir çünkü inanışa göre Hz. İsa bu şehirde dünyaya gelmiştir. Burada da Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan mağarayı ve üzerine inşa edilmiş olan Ermeni kilisesini (Kutsal Doğuş Kilisesi) ziyaret ediyoruz.

Beytüllahim’den sonra güneye doğru devam ederek El-Halil veya diğer ismiyle Hebron şehrine geçiyoruz. Burada İbrahim, İshak, Yakup, Yusuf, Sare, Refika ve Lahika hazretlerinin kabirlerinin de bulunduğu Harem-i İbrahim’i ziyaret ediyoruz. Devamında Halil şehrinin çarşı pazarlarında kaybolacağız.

Biraz yorulmuş olabiliriz, ilk gün tabi ama heyecanımız yerinde çünkü artık rotamız Kudüs!

Konaklama Kudüs’te.

2. Gün Kudüs

Tüm gün yürüyüş! Bir şehri keşfetmenin en güzel yöntemi. Tek tek adımlayarak, gözlerimizi dört açarak hem yeni Kudüs’te hem de eski Kudüs’te gezeceğiz. Dinlerin ve devletlerin sembolleri altında, dinlere ve tarihe yön vermiş Kudüs şehrinin sokaklarını arşınlayacağız.

Surların en güzel, en gösterişli kapısı olan Şam Kapısı’nın karşısına geçiyoruz ve şehre girmeye artık hazırız. Girmeden önce Süleyman mabedinin inşasında kullanılan taşların çıkartıldığı, yılda bir kez masonlar tarafından toplantı yeri olarak kullanılan Zedekiah’nın mağarası. Sonrasında ise onlarca kez yıkılan, kuşatılan, yeniden inşa edilen, tarih boyunca hep göz önünde bulunmuş Kudüs’ün içerisindeyiz. Bir yanımızda Arap esnaf, bir yanımızda Ağlama Duvarı’na gidip gelen dindar Hasidik Yahudiler, bir yanımızda da İsa’nın çile yolunu yürüyen, hacı adayı Hristiyanlar..

Gözümüzün çarptığı, çarpmadığı semboller, inançlar, popüler kültüre atıflar, güncel siyasi durum, inanç tarihi, Ermeni mahallesi, Hristiyanların en kutsal mabedi olan, çarmıh hadisesinin yaşandığına inandıkları Golgota tepesi üzerindeki Kıyamet Kilisesi, Hz. Davut’un kabri, Kudüs kalesi, surların tepesinde gezmemizi sağlayan merdivenler, Ağlama Duvarı, Yahudi Mahallesi ve Mescid-i Aksa. Nihayet o meşhur sarı kubbenin önündeyiz. Miraç, Emeviler, Romalılar, İsrail, Osmanlı, Memlüklüler, Haçlılar, Selahaddin Eyyübi.. Kimler yoktu ki burada. Hem hepsini konuşacağız ama merak etmeyin, fotoğraf çekimleriniz için de vaktimiz var. Mescidi Aksa, bilinenin aksine bir cami değil esasında 144 dönümlük bir avlu ve bu avlunun içerisinde hem yürüyeceğiz hem de vizitlerimizi tamamlayacağız. Kıble Mescidi, Kubbetüssahra, Mervan mescidi, Kadim mescit, Aksa’nın zeytinağaçları, kedileri ve çocukları..

Konaklama Kudüs’te.

3. Gün Zeytindağı - Eriha - Lut Gölü

Zeytindağı’na çıkıp Kudüs’ü yukarıdan izleyip, şehir ve yapıları hakkında bilgilendikten sonra yavaşça aşağı doğru süzülüp milyon dolarlık Yahudi mezarlıklarından geçip, Hristiyan inancına göre Romalıların Hz. İsa’yı yakaladıkları Getsemani bahçesine geçiyoruz. Burada Hz. İsa ile yaşıt zeytin ağaçlarını geçerek, Fransisken tarikatı tarafından yaptırılan Tüm Milletler Kilisesi’ne geçiyoruz. Eski Kudüs ve Kubbetüs Sahra’yı tam karşıdan seyredebileceğimiz bu noktada tabiki fotoğraf için de fazladan kalacağız. 🙂

Sırada ise Eriha var, Ortadoğu’ya gelip de çöl görmemek olur mu? Çöl olmasının yanı sıra dünyanın da en eski ve en alçak rakımlı şehridir. Önce İsrail kültürel miras listesinde çok önemli bir yerde bulunan Masada’ya çıkıyoruz. Masada Yahudi tarihinde, Romalılarla yaptıkları savaş neticesinde sembolik olarak önem kazanmış, çölün ortasında bulunan bir tepe ve üzerindeki 2 bin yıllık yapılardan oluşan bir site. Teleferikle yapacağımız bu yolculuğumuzun akabinde artık tepelerden inip birazcık serinlemek için Şeria nehrinin yanına ineceğiz. Batı Şeria tabirini oluşturan Şeria nehri, Hristiyanlar için önemli bir vizit noktası. Burada dünyanın dört bir tarafından gelen hacılar vaftiz olurlar, sebebi ise Vaftizci Yahya’nın (John the BaptistHz. Yahya) Hz. İsa’yı vaftiz etmesidir. Artık Eriha içlerine doğru devam edeceğiz, Arap mutfağının tadına bakıp Filistin’in meşhur ve devasa büyüklükteki hurmalarıyla Lut Gölü’nün çamurundan elde edilip kozmetikte kullanılan kremlerinden alabileceğimiz bir serbest vaktimiz olacak. Ve nihayet, vizitlerimiz tamamlandıktan sonra artık Lut Gölü’ne gidip, batmanın imkansız olduğu, suyun içinde oturarak gazete okumanın dahi mümkün olduğu, dünyanın en derin ve en tuzlu suyuna giriyoruz. Akşama kadar serbest zaman, devamında Batı Kudüs’te yürüyüş turu, takılmaca.

4. Gün Nablus - Nasıra - Capernaum - Tiberya

Bu kez rotamızda farklı bir destinasyon olacak, Nablus. Künefenin anavatanı olan, Osmanlı eserleriyle bezeli saygın bir Ortadoğu şehri. Zeytinyağlı sabunları, Türk hamam ve çarşıları, saat kulesi ile meşhur olan, Ortadoğu’nun süslü gelini lakabıyla anılan bu şehirde farklı bir topluluk olan Samirileri ve onların kutsal dağı olan Gerizim dağını da ziyaret ediyoruz. Samiriler, Hz. Harun’un soyundan gelen, kendilerini gerçek Musevi olarak gören ve kutsal yer olarak Kudüs’ü değil Nablus’u savunan sayıları az dini bir topluluktur.

Akabinde kuzeye doğru devam edip Hz. İsa’nın çocukluğunu geçirdiği, Cebrail tarafından Hz. Meryem’in müjdelendiği Nasıra şehrine varıyoruz. Müjde kiliseleri, Hz. Meryem ve İsa’nın hayatında yer tutan antik mekanları yerinde gözlemliyoruz. Eski şehir içerisinde yürüyüp Nasıralı İsa’nın kentini daha yakından keşfediyoruz.

Bu kez doğuya doğru, ismini Roma imparatoru Tiberius’tan alan Tiberya şehrine ve yine Hz. İsa’nın hayatının bir dönemini geçirdiği Capernaum kentlerine gidiyoruz. Hz. İsa’nın suda yürüme mucizesini halkına gösterdiği Celile (Galile) gölünü seyre dalacağız. İlaveten, İsrail’in yayılma sürecinde özellikle Sovyetlerden etkilenerek oluşturdukları kibbutzların ilk örneği olan Deganya Alef de görüp, üzerine konuşacağımız yerlerin arasında.

 

Konaklama Akka’da.

5. Gün Akka - Hayfa - Tel Aviv

Akka Kalesi, Napolyon’a karşı şehri müdafaa eden Cezzar Ahmet Paşa’nın kendi ismiyle yaptırdığı külliyesini ve Han el-Umdan’ı görüp, kendisine hayran bıraktıran bu şehrin sokaklarına karışıyoruz. Haçlıların kullandığı tüneller, kalelerden çıkıp kendimizi bugün dahi aynı isimle bilinen Türk pazarında buluyoruz.

Ve güneye, Hayfa’ya. Hayfa, özellikle Bahai ve Dürziler için önemli bir kent. Burada Bahai bahçelerini, tapınağını, Karmel tepesini ve Karmelite manastırını ziyaret ediyoruz. Osmanlı tren istasyonu ile yine Osmanlı camileri de elbette ziyaretlerimiz arasındaki önemli yerler.

Konaklama Tel Aviv’de.

6 Gün Yafa - Tel Aviv

Yafa’ya geçip Osmanlıdan kalan tarihi eserleri, kadim şehri görüyoruz. Yafa saat kulesi Mahmudiye camii, Bahr cami Osmanlı valilik sarayı ve Akdeniz. Bir haftadır hem vücut hem zihin olarak yorulduk, artık kendimize bir ödül verme zamanı. Akdeniz’e Türkiye’den çok fazla girip yüzmüşüzdür belki ama bir de karşı kıyılarından birinden denizin tadına bakalım istedik. Tel Aviv sahilleri ücretsiz olmasının yanı sıra hem her türlü hizmeti bulabileceğiniz (soyunma kabini, cafe, şezlong, cankurtaran vs.) hem de son derece temiz olan bir yapıda.

Konaklama Tel Aviv’de.

7. Gün Tel Aviv

Yafa’ya geçip Osmanlıdan kalan tarihi eserleri, kadim şehri görüyoruz. Yafa saat kulesi Mahmudiye camii, Bahr cami Osmanlı valilik sarayı ve Akdeniz. Bir haftadır hem vücut hem zihin olarak yorulduk, artık kendimize bir ödül verme zamanı. Akdeniz’e Türkiye’den çok fazla girip yüzmüşüzdür belki ama bir de karşı kıyılarından birinden denizin tadına bakalım istedik. Tel Aviv sahilleri ücretsiz olmasının yanı sıra hem her türlü hizmeti bulabileceğiniz (soyunma kabini, cafe, şezlong, cankurtaran vs.) hem de son derece temiz olan bir yapıda.

Konaklama Tel Aviv’de.

Uçuşlar başladığında uçuş bilgileri bu bölümde paylaşılacaktır.

Bu seyahatte 2 ve 3 yıldızlı oteller tercih edilecektir. Tüm odalarımız 2 kişiliktir. 

Keşfet101 seyahatleri 10-15 kişilik gruplarla yola çıkar ve bu gruplara katılabilmek için gezgin testini çözmeniz gerekir. Detaylı bilgi için bizi arayınız. Keşfet101 havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Keşfet101, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz.

Misafirlerimizin seyahat esnasında şapka, gözlük, spor ayakkabı, terlik, mayo ile dini ziyaret noktaları için şal, başörtü, etek vb. eşyaları yanlarında bulundurmaları önemlidir. Yine yolculukta olmamız ve ülkenin pahalılığını göz önünde bulundurarak sırt çantanızda kuruyemiş, çörek vs. bulundurmanız da faydalı olacaktır.

Döviz olarak Dolar veya Euro cinsi para getirebilir, burada İsrail Şekeline çevirebilirsiniz.

Dahil Olan Hizmetler

+ Uçak biletleri
+ Konaklama
+ Sabah kahvaltıları
+ Müze ve ören yeri giriş ücretleri
+ Tüm transferler
+ Rehberlik hizmetleri
+ Seyahat sigortası

Dahil Olmayan Hizmetler

– Vize ücreti
– Öğle ve akşam yemekleri
– Ekstra sağlık & iptal sigortası

HAYAT KISA, EKİPLER DOLUYOR!

10 – 15 kişilik butik gruplar, vade farksız ödeme planları, single farkı yok, ekstra tur yok… Gezginler için gezginler tarafından hazırlanmış, hesaplı ve zengin içerikli programlar… Hazırsan başvur, soruların varsa bize ulaş.

SİZİ ÖZLEDİK 

Bunca yılda onlarca ülkede, yüzlerce seyahatte iki bini aşkın müşteri. Yol arkadaşı.

Kesfet101 ekibiyle yaptığım Fas gezisi sayesinde Afrika kıtasındaki bir ülkeyi ilk kez görme fırsatı buldum.  Gezinin benim için en etkileyici kısımlarından biri de çöl deneyimi oldu. Develerle yaptığımız safarinin ardından çölde gece yıldızları izlemekten çok keyif aldım. Ekiplere az sayıda kişi aldıkları için, bir de single farkı olmadığı için tercih etmiştim. Grup kalabalık olmadığı için tur gezisinden çok arkadaş grubumuzla geziyor gibiydik ve güzel arkadaşlıklar kurduk. Çok keyifli geçen Fas gezisinin ardından aynı ekiple Hindistan gezisine de katıldım. Tur gibi olmayışı, ekonomik oluşu hep artı. İleride yeni ülkeleri de Keşfet101 ekibi ile keşfetmeyi planlıyorum. 😊 Takipteyim sizi dostlar. 🙂

Neslihan Alan

Öğretim Görevlisi

Yıl 2019 Gezmeyi kafama koymuş deli gibi bir platform arıyorum. Araştırmadan sonra keşfet101 ile  karşılaştım ilk izlenimim heyacanlanmama yetti.  Aklımda yalnızca gezmek fikri var neresi nasılı nedeni olmadan yalnızca gezmek 😅 bi cesaret aradım yiğit çıktı kısa bir konuşmadan sonra randevulaşıp bir görüşme ayarladık. Mülakat sürecinde de kabul edilir miyim edilmez miyim diye düşünürken yakın ilişki kurduk. O gün farkettim ki ben bir acenteyle değil bir grup arkadaşla seyahate çıkacağım aldığım en doğru kararlardan biri oldu birlikte yola çıkmak. Mısırla başladık, sonra Hindistan. Sömestr’da da Vietnam – Kamboçya – Tayland’ı gezdik. Sırada Ürdün var.

Cihat Yiğit

Endüstriyel Tasarımcı

Binlerce yıllık muazzam güzellikteki tarihi bir yapıyı gördükten hemen sonra tıpkı orayı inşa edenler gibi çölde yıldızların altında uyumak isterseniz, “ben tezatlık severim, çölden sonra dalış yapmak isterim” derseniz, bu da yetmez “dünyanın en tuzlu gölünde oturup gazetemi okuyacağım batmadan” isteğindeyseniz Ürdün turu hepsini ve daha fazlasını size verir. Üstelik tüm bunları inanılmaz keyifli küçük bir grupla, sanki arkadaşlarımla geziyormuşçasına zevkle ve rahatlıkla yaptım. Pandemi sürecinde evlere tıkılmışken içimi ısıtan ve seyahat aşkımı körükleyen harika anılarla döndüm Ürdün’den. Keşfet101 ile keyifle keşfetmeye devam etmek için sabırsızlanıyorum.

Zeynep Gündoğdu

Hemşire

Yaptıkları mülakat sayesinde geziye gelecek profil zaten belli oluyor, sonrasında bu gruptan da bir şeyler öğrenmek sizin elinizde. Neler yapmak istediğimize her zaman birlikte karar verdik.  Bir akış var, ama özgürlük de var. Hindistan öyle bi ülke ki, beklentilerinizi hep edilgen olmayı bekleyen insan tembelliğine rağmen karşılayabiliyor. Dostluklar hayat yaşam ölüm ne deneyimlemek isterseniz önünüze sunabileceği bi menüsü var. Maddi olarak sizi zorlamayacak bi ülke. İnsan bu yolculuğa çıkmadan önce bir sürü soru işretleriyle dolu oluyor. Benim için en büyük sorun tanımadığım insanlarla bir ay kadar bi süre geçirmek olmuştu. Ama gruptan olan kadim dostum esrayı havaalanında tanıdım. 🙂

Nurefşan Yılmaz

Öğrenci

En Sık İncelenen Turlar

Telefon

+90 530 030 78 50

Santral

0850 259 08 28

Adres

Şehit Muhtar Mahallesi, Atıf Yılmaz Caddesi, No:8, Kat:4, Beyoğlu, İstanbul

E-posta

info@kesfet101.com