SCHENGEN VİZESİ İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

Schengen Vizesine bu yazıyı okumadan başvurmayın! Mutlaka bilmen gereken ipuçları bu yazıda. Yazının sonundaki Schengen Vizesi linkine tıklayarak Schengen vizesi sürecini anlattığımız yazımıza dönebilirsin.

SCHENGEN VİZESİ İPUÇLARI

  • Pasaportunuzun geçerlilik süresi vize onayında önemli bir noktadır. 10 yıllık geçerliliği olan pasaport sahipleri 1 yıllık pasaport geçerliliği olanlardan daha avantajlıdır.
  • Daha önceden yurt dışı giriş çıkışınız varsa, Amerika,İngiltere ve Schengen vizeniz varsa vize başvurusunda daha avantajlı olursunuz.
  • Seyahat bitiminde ülkenize döneceğinizi kanıtlayın. Bu konu vize onayında en önemli noktadır. Kanıt olarak uçak otel rezervasyonları, öğrenci belgesi, iş yerinden aldığınız izin yazısı gösterilebilir.
  • Vize başvurusunda diğer önemli bir nokta finansal kaynaklardır. Seyahat süresi boyunca masrafların karşılanacağını banka dökümleri ile kanıtlamanız gerekir. Hesapta ne kadar çok para gösterirseniz, vize onay şansınız o kadar artar. Banka hesabına ailenizden veya tanıdıklarınızdan para alıp ekleyecekseniz bunu en az 3 ay önce yapmalısınız. Çünkü konsolosluklar ani para girişlerinden şüphelenir ve red verebilir.
  • Schengen vize başvurunuzu ilk giriş yapacağınız ülkeden yapmanız gerekir. Bu duruma zorunluluk denebilir. Başvuru yapmadığınız bir ülkeye giriş yapmak isterseniz ülkeye girişte sorun yaşanabilir, Türkiye’ye geri gönderilebilirsiniz. Örneğin İtalya, Almanya ve Fransa tatili planı yaptınız ve ilk durağınız İtalya olacak. İtalya’dan Schengen vizenizi alın ilk girişinizi İtalya’ya yapın sonrasında istediğiniz ülkeye geçiş yapabilirsiniz.
  • Schengen ülkeleri ikinci üçüncü başvurularda daha uzun süreli vize verirler. Her başvurunuzda aynı ülkeyi kullanıp vize sürenizi uzatabilirsiniz.
  • Uzun süreli vize almak isterseniz neden ülkeye giriş çıkış yapacağınızı anlatan bir dilekçe yazabilirsiniz. Ülkenizde yapılan festivallere katılmayı planlıyorum vb.
  • Seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Eğer uzun süreli sigorta yaparsanız vize yetkilisinde olumlu etki yaratabilirsiniz. Ama bu durum vizenin kesin onaylanacağı anlamına gelmez.
  • Beraber seyahat edeceğiniz kişilerin vizesi varsa dosyanıza onların vizelerini eklemeniz de olumlu bir etki yaratabilir. Yine aile üyelerinin eski Schengen vizelerini dosyaya ekleyebilirsiniz.

Schengen Vizesi Süreci