UNUTULMAZ YOL FİLMLERİ

Unutulmaz Yol Filmleri, bir çoğumuz ölmeden önce izlenmesi gereken filmler diye başlık görüp izlemişizdir. Burada paylaştığımız filmler ise bizi seyahate çıkaracak filmler. Keşfet101’in seçtiği yol filmleri macera ve keşif dolu bir hayata yelken açacak. Gezgin ruhumuzu kabartacak bu filmler yapmak veya görmek istediğimiz birçok maceraya öncülük edecek. Kimi zaman kendimizi Hindistan’da bir trende kimi zaman Mısır’da devede bulacağız. Nereye gitmek görmek istediğimizi en önemlisi ne yapmak istediğimizi kendimiz seçeceğiz. Şimdiden iyi seyirler iyi eğlenceler..

Bab’ Aziz / Bab’ Aziz : Ruhunu Tefekkür Eden Prens (2005) IMDb: 7.6

Bab’ Aziz kör bir derviştir. 30 yılda bir olan dervişlerin toplanması için çölde yürümeye başlar. Nereye ve ne zaman gideceğini yolda öğrenecektir. Kendisine küçük torunu Ishtar eşlik etmektedir. Filmde torununa anlattığı hikayeler ve arayışı ile izleyenleri düşünmeye davet etmektedir.

Konu: Dram, Tarih
Yönetmen: Nacer Khemir
Oyuncular: Parviz Shahinkhou, Maryam Mohaid, Golshifteh Farahani, Hossein Panahi, Nessim Khaloul
Ülke: İsviçre ,  Macaristan ,  Fransa ,  Almanya ,  İran ,  Tunus ,  İngiltere

Seven Years In Tibet / Tibet'te Yedi Yıl (1997) IMDb: 7.0

Brad Pitt bu filmde karşımıza Avusturyalı Harrer olarak karşımıza çıkmaktadır. 2. Dünya savaşı zamanında ülkesini terk eden Harrer Himalayalara gelerek yeni bi maceraya adım atmaktadır. Himalaya’nın eteklerinde Budizm felsefesini izleyeceksiniz.

Konu: Macera, Dram, Biyografik
Yönetmen: Jean-Jacques Annaud
Oyuncular: Brad Pitt, David Thewlis, B.D. Wong
Ülke: İngiltere, ABD

The Sheltering Sky / Çölde Çay (1990) IMDb: 6.8

New York’lu bir çift Afrika’ya yolculuğunu konu almaktadır. İlişkilerinde sorun olan çiftin uzak diyarlarda monotonluktan çıkıp farklı heyecan ve tecrübelere sahip olmayı arzularlar. Yolculukları Sahra Çölü’ne geldiklerinde herşey baştan sona değişmektedir. 

Konu: Dram , Macera , Romantik
Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Oyuncular:  Debra Winger, John Malkovich, Campbell Scott 
Ülke: İngiltere , İtalya

On The Road / Yolda (2012) IMDb: 6.1

Özgürlüklerine düşkün üç gencin dünyayı keşifleri sırasında birçok yeni maceralarını ve kendilerini keşfetmelerini konu alır. Beat kuşağının ne demek olduğunu ve Amerika’yı uçtan uca izleyicilerine sunmaktadır.

Konu: Dram
Yönetmen: Walter Salles
Oyuncular: Garrett Hedlund, Sam Riley, Kristen Stewart
Ülke: Fransa, ABD, İngiltere

The Beach / Kumsal (2000) IMDb: 6.6

Leonardo Di Caprio’nun baş rolünü üstlendiği The Beach filmi yapmacık dünyanın Tayland’a gelmesine neden olanı bulmaya başlamasıyla şekillenir. Farkındalığın peşinde olan Richard daha önce keşfedilmemiş bir adanın kokusunu almaktadır. Bangkok’ta salaş bir otelde konaklarken tanıştığı Fransız çift serüvende kendisine yardımcı olacaktır.

Konu: Macera, Gerilim
Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Virginie Ledoyen, Guillaume Canet
Ülke: İngiltere, ABD

A Good Year / İyi Bir Yıl (2006) IMDb: 7.0

Aksiyon filmlerinden alışık olduğumuz Russell Crowe sevgi ve romantizm dolu aşk hikayesi ile karşımıza çıkmaktadır. Kalbini Fransız bir kadına kaptıran Max macera dolu üzüm bağının peşine düşmektedir. Üzüm bağının kendisine ait olduğunu savunan Amerikalı bi kadın filme ayrı tat katacaktır.

Konu: Komedi, Dram, Romantik
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Russell Crowe, Albert Finney, Marion Cotillard
Ülke: ABD

Hector and The Search For Happiness / Hector'un Mutluluk Arayışı (2014) IMDb: 7.0

Simon Pegg’in Hector rolünü üstlendiği filmde bir psikoloğun mutluluğu bulmak için arayışını göreceksiniz. Sıradan bir psikolog hayatı sürerken medyum hastasından duydukları hem düşündürecek hem de arayışa girecek. Mutluluğu bulmak bu kadar da kolay olmayacaktır.

Konu: Dramatik komedi, Macera
Yönetmen: Peter Chelsom
Oyuncular: Simon Pegg, Rosamund Pike, Toni Collette
Ülke: Kanada, Almanya, İngiltere, ABD, Güney Afrika

Wild / Yaban (2014) IMDb: 7.1

Annesinin ölümüyle sarsılan ve genç yaşına rağmen hayatın birçok zorluğunu yaşayan Cherly her şeyi geri de bırakıp çantasını alarak yeni dünyasını keşfe çıkar. Amerika’nın tehlikeli, zorlu ve en uzun yolu olarak bilinen Pasifik Crest Yolu’nu tek başına yürüyecektir. Yaşadığı yabani zorluklar bizi içerisine çekecek.
Konu: Dram, Biyografik
Yönetmen: Jean-Marc Vallée
Oyuncular: Reese Witherspoon, Gaby Hoffmann, Laura Dern
Ülke: ABD

Tracks / Çöldeki İzler (2013) IMDb: 7.2

Avusturalya Draması olarak nitelendirilen film çöldeki bir kadının maceraları dolu hayatını konu almaktadır. Batı Avusturalya’daki Brisbane’den çölün merkezindeki Alice Spring’e gitmek ister. Kendisine National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir. Aslında genç kadın kendisini bulmaya çıkmıştır.

Konu: Biyografik, Macera
Yönetmen: John Curran
Oyuncular: Mia Wasikowska, Adam Driver, Rainer Bock
Ülke: Avustralya

The Darjeeling Limited / Küs Kardeşler Limited Şirketi (2007) IMDb: 7.2

Kendilerinden bi haber olan üç kardeşin babalarının ölümünden sonra fantastik yollarla birbirlerini tanımaya çalışmasıyla başlar. Film Hindistan’ın tren yolculuğunda geçmesiyle etkileyici bi yol almaktadır. Bol kahkaha ve heyecanla izleyeceksiniz.

Konu: Komedi, Dram
Yönetmen: Wes Anderson
Oyuncular: Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman
Ülke: ABD

The Secret Life of Walter Mitty / Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı (2013) IMDb: 7.3

Macera Komedi olarak izleyebileceğimiz eğlenceli filmlerdendir. Life dergisi çalışanı olan Walter oldukça hayalperesttir. Bir gün hayal kurmayı bırakıp yaşamaya başlamasıyla hayatı şekillenmektedir. Fantastik olayların da eşilik etmesi ile film eğlenceli bir hal almaktadır.

Konu: Macera, Dramatik komedi
Yönetmen Ben Stiller
Oyuncular: Ben Stiller, Kristen Wiig, Shirley MacLaine
Ülke: ABD

Thelma & Louise / Thelma ve Louise (1991) IMDb: 7.4

Thelma ve Louise hafta sonu kaçamağı yapmak isterler. Her şey olağan seyrederken gittikleri barda yaşanan olaylar peşleri bırakmamaktadır. Arkansas’tan Arizona’ya kadar süren macera, her ne kadar feminist film olarak anılsa da birçok izleyiciden tam not almıştır. En İyi Özgün Senaryo ödülüne layık görülen filmde bir de sürpriz isme yer vermiştir (Brad Pitt).

Konu: Dramatik komedi
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel
Ülke: ABD

The Way / Yol (2010) IMDb: 7.4

Sosyal hayatı gözler önüne seren film gezi sırasında fırtınaya yakalanan oğlunun ölmesi üzerine bi hayli değişik yol alır. Oğlunun cenazesini alıp getirmek yerine kaldığı yerden devam bir babayı işlemektedir. Fransa ile İspanya’nın sınırları içinde geçen film büyülü köyleri ile huzur alacaksınız.

Konu: Aksiyon, Dram, Komedi, Macera, Suç
Yönetmen: Emilio Estevez
Oyuncular: Deborah Kara Unger ,Emilio Estevez ,Martin Sheen ,Tchéky Karyo ,Joaquim de Almeida
Ülke: ABD

Easy Rider / Özgürlüğün Bedeli (1969) IMDb: 7.4

Maceraperest iki motorcu kafadarın uyuşturucudan kazandığı parayı Amerika’da harcamak için çıktığı yolu konu alınan kült film günümüze kadar izleyenlerin ilgisini çekerek gelmiştir. Zamanın Amerikan Rüyasının da işlendiği filmde başlarından geçen olayları meraklı bir şekilde izleyeceksiniz. Filmin en dikkat çekici yanı ise oyuncuların doğaçlama yaparak oynamalarıdır.

Konu: Dram, Macera
Yönetmen: Dennis Hopper
Oyuncular: Dennis Hopper, Jack Nicholson, Peter Fonda
Ülke: ABD

The Bucket List / Şimdi Yada Asla (2007) IMDb: 7.4

Milyoner ve işçi iki kanser hastasının hayatları bir hastane odasında kesişir. Ömür boyu yapmak istediği listeleri vardır. Hayatın acımasız yanını bir kenara bırakarak listelerinde bulunan maceralara yelken açmaktadır. Roma’dan Stonehenge’ye Çin Seddin’den Taç Mahale iki usta oyuncuyu izlerken siz de kendi listenizi oluşturacaksınız.

Konu: Dram, Macera, Komedi
Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Jack Nicholson, Morgan Freeman, Sean Hayes
Ülke: ABD

Sideways / Yanyol (2004) IMDb 7.6

Yanyol, birbirine zıt iki karakterin bekarlığa veda olarak nitelendirdiği bir haftalık geziyi konu almaktadır. Şarap tatmak için çıktıkları yol bu kadarla kalmamaktadır. California’nın eşsiz güzelliği ile desteklenmiş film yol ve macera severleri kendisine çekmektedir.

Konu: Dramatik komedi
Yönetmen: Alexander Payne
Oyuncular: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen
Ülke: ABD

The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü (2004) IMDb: 7.8

Devrimin öncülerinden Che – Ernesto Guevara’nın gençlik yıllarında hayatını konu edildiği motosiklet yolcuğudur. Yakın arkadaşı Alberto Granado ile birlikte yola çıkan Ernesto, motorlarının arıza yapması sonucu otostop ile Arjantin, Brezilya, Şili ve Peru’yu yerinde gezerek görecek ve halkın yaşantısını soluyacaktır.

Konu: Tarihi, Dram
Yönetmen: Walter Salles
Oyuncular: Gael García Bernal, Rodrigo de la Serna, Mercedes Morán
Ülke: ABD, Arjantin, Brezilya, Peru, Şili

Into The Wild / Özgürlük Yolu (2007) IMDb: 8.1

Metropol hayatının kendisine uygun olmadığını düşünen Christopher, tüm mal varlığını bir hayır kuruma bağışlar ve en büyük hayali olan Alaska’nın doğal yaşamına ayak uydurmak ister. Hepimizin düşünüpte yapmak istediğini bu film her gezginin öncelik olarak izlemesi gereken filmler arasındadır.

Konu: Macera, Dram
Yönetmen: Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt
Ülke: ABD

MUSA KAYA

MUSA KAYA

Finans Uzmanı, Keşfet101

07 Temmuz 1986'da İstanbul'da doğdu. Tahsilini sırası ile Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, Akdeniz Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi mezuniyetlikleriyle tamamladı. 2006 yılından beri girdiği çalışma hayatında Muhasebe ve Finans bölümlerinde uzmanlaştı. Turizm sektörüne merakı ve boş zamanlardaki araştırmacı kişiliği Keşfet101 ile yollarının kesişmesini sağladı. Buradaki Finans görevini üstlendi. 06 Temmuz 2019'da dünya evine girdi. 

KEŞFET101'İN POPÜLER SEYAHATLERİ

Keşfet101, medeniyetin filizlendiği topraklara 10 – 15 kişilik gruplarla seyahatler organize eder. Doğası gereği yorucu, eğlenceli, ilim ve sanat dolu programları, aktivitelerle birleştirerek gezdirir.

Malezya - Singapur Turu

Peru - Boilvya Turu

Meksika - Küba Turu

SAYFA HARİTASI